USŁUGI INTERNETU

Dostęp do usługi Internetu zapewniają różnego rodzaju programy (aplikacje) tekstowe lub graficzne, które ułatwiają używanie sieci i struktura Internetu. Dziś Internet jest powszechnie wykorzystywany w edukacji, handlu czy biznesie. Często oprócz łącz do sieci Internetu, podstawowe usługi Internetu oferują dostawcy usług internetowych – ISP (ang. Internet Service Provider), do których należą: poczta elektroniczna i hosting stron WWW. Z pewnością przyszłość zaoferuje nam o wiele więcej usług.

Najpopularniejsza to WWW (ang. World Wide Web), która pozwala na przeglądanie danych z dokumentów zawierających: tekst, grafikę, dźwięk lub nagrania wideo. Jego wielka popularność spowodowała, że jest mylnie uważana jako sieć Internetu, a to tylko jedna z usług. WWW pobiera informacje za pomocą łączy hipertekstowych, które łączą komputery. Lecz by otrzymać tak zdobytą informację, trzeba użyć przeglądarki internetowej. Do najpopularniejszych przeglądarek należą: MSIE (ang. Microsoft Internet Explorer), Firefox, Opera, Safari, Chrome, Mozilla. Ciekawym rozwiązaniem jest nowy produkt firmy Google – przeglądarka Google Chrome. Jest to nowy produkt i nie wiadomo jak się przyjmie wśród użytkowników sieci Internetu.

-  Poczta elektroniczna (e-mail) to najstarsza z usług sieci Internetu. Polega ona na przesyłaniu informacji w postaci elektronicznej, miedzy nadawcą i odbiorcą, podobnie jak tradycyjna poczta. Lecz jest o wiele lepsza, gdyż błyskawicznie dociera bezpośrednio do adresata, a dodatkowo można dołączyć dane w postaci zdjęć, wideo lub dźwięku. Każdy z użytkowników sieci Internetu może sobie założyć konto e-mailowe na serwerze, otrzyma indywidualny adres. A za pomocą programu do obsługi poczty elektronicznej będzie mógł odbierać i wysyłać wiadomości.

FTP (ang. File Transfer Protocol) daje nam możliwość pobierania i wysyłania danych z odległych serwerów sieci Internetu, na nasz dysk. Za pomocą tej usługi Internetu można pobrać bardzo rozbudowane o dużych rozmiarach programy (aplikacje) lub dźwięk czy nagranie wideo, a jest ich coraz więcej.

USENET (ang. USEr NETwork) – sieć użytkowników. To globalna struktura grup dyskusyjnych użytkowników Internetu zainteresowanych konkretnym tematem. Każdy użytkownik może wypowiedzieć się publicznie lub prywatnie do danego odbiorcy. Może wymienić się poglądami z innymi użytkownikami lub poprosić o pomoc w rozwiązaniu problemu.

IRC (ang. Internet Relsy Chat) – internetowe rozmowy online. To prawie tak samo jak poczta elektroniczna i grupy dyskusyjne, ale odbywa się w czasie rzeczywistym. Uczestnicy rozmów zwykle nie używają swych imion i nazwisk, ale pseudonimu.

Wyszukiwarka internetowa (ang. serach engine). Z tej usługi Internetu równie często korzystamy jak WWW, bo co robimy jak chcemy coś znaleźć w sieci Internetu, w większości możliwych przypadków otwieramy program lub stronę internetową z wyszukiwarką i wpisujemy wyraz, frazę lub wyrażenie, którego szukamy. A później klikamy w odsyłacze z linkami na liście rezultatów wyszukiwania. Jednak te niezastąpione dziś elementy sieci Internetu powstały dopiero na początku lat 90 ubiegłego wieku. Wyszukiwarki przeważnie w sposób automatyczny gromadzą informacje o stronach WWW i je indeksują, by później najpopularniejszych w jak najtrafniejszy sposób wskazać nam miejsce gdzie się znajduje to, czego szukamy. Do najpopularniejszych należą: Google, Yahoo i MSN.

Nowe - szybko się rozwijające usługi Internetu.

Sklepy internetowe to bardzo dynamicznie rozwijająca się usługa w sieci Internetu ze względu na prostotę porównania cen, parametrów towaru i bardzo często niższe ceny niż w tradycyjnych sklepach. Można również zastosować porównywarkę cen, która znajdzie określony towar oraz sprawdzi jego cenę w wielu sklepach równocześnie.

Radio internetowe – radio emitujące swoje audycje w sieci Internetu, przeważnie w formacie MP3. Z tej usługi Internetu korzystają tradycyjne stacje radiowe jak i amatorskie.

Telewizja internetowa – forma telewizji, która wykorzystuje strukturę Internetu do prezentowania programów telewizyjnych. Są to stacje telewizyjne działające wyłącznie w internecie jak i tradycyjne stacje telewizyjne, prezentujące swe programy w sieci Internetu.

Bankowość internetowa (ang. e-banking) – usługi polegające na dostępie do rachunku za pomocą usługi Internetu, oferowane przez banki. Mogą to być usługi pasywne (sprawdzanie salda lub historii operacji na rachunku itp.) jak i aktywne (wykonywanie przelewów, zakładanie i likwidowanie lokat itp.).

TELNET – program (aplikacja), umożliwiający zdalne połączenie się z nawet odległym komputerem w sieci Internetu i pozwala pracować w nim tak jak byśmy siedzieli za jego klawiaturą. Dużą wadą jest, że pracuje jedynie w trybie tekstowym (wymaga znajomości systemu UNIX).

Usługi wykonywane w czasie rzeczywistym. Jest to dostęp do stron zawierających: encyklopedie, słowniki, serwisy informacyjne, które zwykle są na bieżąco aktualizowane.

- Gry online – gry komputerowe, które potrzebują dostępu do sieci Internetu. Korzystając z tej usługi Internetu można w czasie rzeczywistym porównać swe umiejętności, co do posługiwania się grami z innymi użytkownikami, jednym lub wielu na raz.

Aukcje internetowe – forma aukcji, w tym wypadku prowadzona za pomocą sieci Internetu. Ten rodzaj aukcji gromadzi nie porównywalnie większe grono nabywców niż jakiś inny. W polskim internecie w tej dziedzinie niepodzielnie króluje Allegro.